Here is a description of the location. It can contain HTML elements, like links.

Sniego zonos žemėlapis

Slidinėjimo kurortai jau greitai

Žemėlapis

Snieglentės apkaustų derinimas

Patarimai 2009-09-20 komentarai 1
Snieglentės apkaustų derinimas, arba padėtis (stance) yra begalinis visų įmanomų kampų ir apkaustų vietos kaitaliojimas. Dauguma snieglentininkų yra išbandę daugybę variantų, kol išsirinko tinkamiausią sau padėtį.

Aš šį straipsnį parašiau, kad duočiau realių patarimų ir daug dėmesio jame skyriau įvairių padėčių skirtumams. Taip pat stengiausi nurodyti (kai galėjau) šaltinius, iš kurių ėmiau informaciją – bendrai visa šio straipsnio informacija yra iš žurnalų, interneto ir pokalbių su patyrusiais ir profesionaliais važinėtojais. Deja, egzistuoja daugybė įvairių nuomonių apie snieglenčių padėtis ir atrodo, kad nei viena iš jų nėra vyraujanti. Galų gale, nėra „geriausios“ padėties ir, iš tiesų, viską lemia asmeninis pasirinkimas. Tikiuosi, kad šis straipsnis jums, mažų mažiausiai, padės rasti jums geriausiai tinkančią padėtį!

 Padėčių kampai

Padėčių kampai – tai su lentos pločių susieti apkaustų kampai. Paprastai tuos kampus galite rasti ant apkaustų pagrindo. Kad pakeistumėte juos, reikia atsukus apkaustus, pasukti juos į pietinį kampą ir vėl prisukti. Kai kurie apkaustai (nuomai) turi paprastą apkaustų fiksavimo sistemą, kur jūs galite tiesiog paspausti mygtuką ir pakeisti kampus. Kampai paprastai nurodomi "+21°/+6°", kas reiškia 21 laipsnių priekinį ir 6 laipsnių galinį kampą.
Oficialios padėčių kampų klasifikacijos nėra, bet aš manau, kad prasminga juos būtų sąlyginai padalinti į karvinginius (alpine), priekinius (forward) ir duckfoot (duck) padėtis. Snieglentės stiliai su karvinginėmis ir priekinėmis padėtimis yra ganėtinai panašūs – abu keliai ir viršutinė kūno dalis žiūri į priekį.

Snieglenčių stilius su duckfoot padėtimi skiriasi nuo ankstesnių padėčių, galinis kelias žiūri atgal, o viršutinė kūno dalis yra lygiagreti lentai. Apskritai, visuose stiliuose jūsų kūnas (ir ypač keliai) visada turi būti natūralioje padėtyje. Pavyzdžiui, galinis kampas niekada neturi būti didesnis už priekinį. Suprantama, jei bus kitaip, jūsų kelių padėtis bus tiesiog nepavydėtina. (Tai gali jums pasirodyti savaime suprantama, bet aš esu sutikęs žmonių,  kurie ne trasose važinėdavosi su +30°/+40° kampais.

Karvinginė padėtis

Tokia padėtis naudojmama slidinėjimui kietomis lentomis (lenktynėms arba karvingui). Šios lentos yra kietos ir siauros bei turi kvadratinę uodegą. Su šiomis lentomis yra naudojami kieti batai,  o padėčių kampai tokioms lentoms yra dideli: ir priekinis, ir galinis kampas yra kažkur +70° ir +35° ribose. Šis stilius leidžia daryti agresyvius karvinginius posūkius ir todėl gerai tinka lenktyninėms disciplinoms. Padėtis ant tokių lentų daugiausiai priklauso nuo lentos platumo santykio su jūsų kojomis (vietoj kokių nors fiksuotų kampų). Geram valdymui trumpuose posūkiuose skirtumas tarp priekinio ir galinio kampo turi būti ne mažesnis nei 5°.
 

Priekinė padėtis

Ši padėtis yra bendresnė, naudojama ir su friraidinėmis ir fristailinėmis lentomis. Priekinis kampas keičiamas ribose nuo +40° iki +15°, o galinis kažkur nuo +30° iki 0°. Tokiu būdu abu keliai žiūri į priekį, o pečiai yra išlyginti pagal kojas. Anatominiu požiūriu geriau būtų nedaryti didelio skirtumo tarp priekinio ir galinio kampų, tarkim, jis neturėtų būti didesnis nei 21°. Įprastinis suderinimas visiems kalnams yra +21° priekiniam kampui ir +6° - galiniam. Paprastai į karvingą labiau orientuota padėtis yra +30°/+15° (ir daug kas pasakytų, kad tokia padėtis yra gera mokymuisi).

 Duckfoot padėtis 

 Šiuo metu tai šiek tiek neįprasta padėtis, bet dažnai ji sutinkama važinėjantis half-pipe. Duckfoot padėtyje priekinis kampas keičiasi nuo 30° iki 0°, o galinis kampas yra neigiamas nuo -1° iki -20°. Tai sureguliavus, priekinis kelias žiūri į priekį, o galinis atgal. Viršutinė kūno dalis yra išlyginta pagal lentą. Anatominiu požiūriu, tarp kampų būtina daryti ganėtinai didelį kampą, tarkim, didesnį nei 10 °, tai yra, nustatymas 0°/0° nelabai tiks, nes tokiu atveju keliai žiūrės į vidų. Įprastinis nustatymas yra „galinis“ +18°/-6 ir „veidrodinis“ +15°/-15°.

Kokie kampai tinka man? 


Kietos lentos (su plokščiais apkaustais)  
Viskas paprasta, jei jūsų lenta kieta ir kieti batai: naudokite karvinginę padėtį. Šiuo metu kampai kietoms lentoms yra nustatomi  pagal jūsų lentos plotį. Pradžiai nustatykite galinius apkaustus, kad nosys šiek tiek išlystų už lentos, tuo tarpu kulnai turi būti tiksliai virš galinės briaunos. Tai padidins spaudimą, kurį jūs galėsite perduoti lentos briaunoms. Priekinius apkaustus reikia nustatyti pagal galinio tvirtinimo kampą pridėjus 8°. Vėliau jūs galėsite šiek tiek pakeisti kampus, kad rastumėte jums patogiausią padėtį.
1 paveikslas. Dešiniajame paveiksle parodytas nustatymas su nepakankamu kampu, ypač galinei kojai, kuri paprastai yra pagrindinė backside posūkiuose.
2 paveikslas rodo nustatymą su pernelyg dideliu kampu. Tai apsunkins greitą briaunų pakeitimą trumpuose ir vidutiniuose posūkiuose.  

Paprastos lentos (su minkštais batais)

 95% snieglentininkų, važinėjančių su minkštais batais, turi išbandyti priekinę padėtį arba duckfoot.  Pabandykite nuo įprastinių nustatymų ir įvertinkite, kas jums tinka geriausiai (ir jeigu jūs nemėgstate eksperimentuoti, tiesiog pabandykite +21°/+6°). Kai tik rasite patogią padėtį, galėsite šiek tiek pakeisti kampus ((±3°) tiksliam nustatymui, nors sunku pajausti kažkokį skirtumą su tokiais mažais pokyčiais. Sunkiausias pasirinkimas yra ką naudoti – priekinę padėtį ar duckfoot, nes slidinėjimo stiliai visiškai skiriasi. Su šiuo pasirinkimu mes prieiname tiesiai prie begalinio ir beveik religinio klausimo apie...

Pasilenkti ar ne?

Slidinėjimo stiliai su priekinė padėtimi ir duckfoot iš pagrindų skiriasi dėl to, kad skiriasi jūsų kūno išlyginimas lentos atžvilgiu. Šiuo metu, dažniausiai naudojama priekinė padėtis ir ji yra nepavojinga, todėl tai yra geras pasirinkimas. Geras priekinės padėties privalumas yra tai, kad jūs nepasukę galvos matote kur važiuojate. Su priekine padėtimi jūs turite garsiojo Terje Haakonsen ((+21°/+9°), kuris sako, kad tokia padėtis leidžia tiksliai kontroliuoti briaunas, ir olimpinio čempiono Ross Powers, kuris naudoja +21°/+6° kampus, palaikymą.
Nuomonės dėl duckfoot yra kur kas prieštaringesnės. Daugelis patyrusių snieglentininkų, su kuriais aš kalbėjausi, pasisakė prieš duckfoot, nes turėjo problemų su keliais. Jie sako, kad jėga, su kuria susiduria lenta (pavyzdžiui, smūgio į uolą jūsų kelyje jėga) labai pakenks jūsų galiniam keliui. Aš taip pat girdėjau, kad Šveicarijos medicininiame straipsnyje (kurio aš nesugebėjau rasti) buvo pranešama, kad dauguma galinio kelio traumų įvyksta pas snieglentininkus, kurių padėties galinis kampas buvo nulinis arba neigiamas – žinoma, gali būti, kad snieglentininkai su duckfoot padėtimi tiesiog daro pavojingesnius triukus (arba pervertina savo įgūdžius :-)
 Tačiau yra geras argumentas duckfoot padėties naudai: paprasčiau (ir natūraliau) giliau susilenkti keliuose. Jūs gerai galite tai įvertinti namuose - pabandykite giliai prisėsti sulenkę kelius, kai abi kojos šiek tiek pasuktos į priekį, ir pabandykite tai padaryti pastatę kojas duckfoot padėtimi. Kadangi lenkimas keliuose yra gyvybiškai svarbus slidinėjant snieglente, gali būti, kad duckfoot netgi pagerina stilių ir yra draugiškesnis keliams ir posūkiams. Aš mokiausi slidinėjimo ne trasose pas tris skirtingus Prancūzijos instruktorius, kiekvienas kurių mokė slidinėti snieglente daugiau nei 7 sezonus ir visi jei naudojo duckfoot padėtį. Mažiausiai vienas iš jų slidinėjo duckfoot po to, kai patyrė kelio traumą su priekine padėtimi – kaip ir sakiau, nuomonės dėl duckfoot yra labai įvairios!
Kiti duckfoot padėties argumentai yra mažiau įtikinami. Trumpai apžvelgus profesionalių fristailerių kampus matyti, kad apie pusė jų naudoja duckfoot ir kai kurie sako, kad atvirkštine padėtimi (fake) su duckfoot slidinėti yra paprasčiau, tačiau tai yra labai ginčytina.
Vienas žodis apie atsargumą. Duckfoot padėtis bloga galiniam keliui, kai jūsų technika yra neteisinga. Žinoma, tai tinka bet kokiai padėčiai, tačiau dažniausiai nutinka tiems, kas iš pradžių bando statyti koją taip, kad kelias žiūrėtų į priekį, kai apkaustai nustatyti duckfoot padėčiai. Jūs galite lengvai tai pastebėti, pažiūrėję į kelius atliekant priekinį posūkį, arba jei jūsų galinis kelias greitai pavargsta. Iš esmės reikia, kad jūs laikytumėte apatinę kūno dalį lygiai pagal lentą ir abu keliai žiūrėtų natūraliomis kryptimis – nelaikykite savo kelių nenatūralioje padėtyje. 

 Padėties centravimas

Padėties centravimas  reiškia, kad jūsų kojos visada turi būti išcentruotos ir išlygintos jūsų lentos pločio atžvilgiu. Tai nepaprastai svarbu –kartą vienas mano apkaustas buvo necentruotas ir man prireikė pusės mėnesio, kad suprasčiau, kodėl mano posūkiai buvo nestabilūs. Kai abu apkaustai necentruoti, tai dar nėra taip blogai, bet jūsų posūkiai bus nenuoseklūs: trumpi posūkiai vienoje pusėje, sudėtingi kitoje. Centruota padėtis, iš kitos pusės, lemia subalansuotus posūkius ir sumažina tikimybę, kad pagausite briauną, kai lenta pagal šlaito liniją žiūrės žemyn...
Kojos  turi būti centruotos pagal lentą – paprastai manoma, kad apkaustų diskai yra centruoti, tačiau nebūtinai. Geriausias būdas centruoti apkaustus, tai apsiauti batus ir apkaustus ir labai gerai pajausti, kur yra jūsų koja apkaustų diskų atžvilgiu. Paskui jūs galite pajudinti abu apkaustus, kad išcentruotumėte kojas ant lentos. Kai kurie apkaustai fiksuoja kulną (Burton, Flow) ir jums teks judinti diskus. Kituose apkaustuose kulnas gali judėti pirmyn ir atgal, kad būtų pakeista bato padėtis. 
 

    


Padėties plotis

Padėties plotis – tai atstumas tarp abiejų apkaustų centrų. Padėtis plotis iš esmės priklauso nuo jūsų ūgio. Grubiai imant, ji turi būti lygi atstumui nui kelio girnelės vidurio iki žemės, arba 2,5cm didesnė už pečių plotį.
Padėties plotis turi įtakos lentos valdymui, ir jūs pajausite net menkiausius padėties pločio pokyčius. Platesnė padėtis suteikia stabilumo, tačiau apsunkina briaunos pakeitimą. Viskas yra atvirkščiai esant siauresnei padėčiai. Plačią padėti naudoja fristaileriai, o siauresnė dažniau yra mėgiama karvingistų. Aš rekomenduočiau naudoti natūralią padėtį ir naudoti standartines angas (jei pirkote lentą, kuri jums gerai tinka!). Aš rekomenduoju po truputį keisti padėties plotį, kol netapsite patyrusiu snieglentininku.
Toliau pateikiama lentelė duoda apytikrius padėties pločius priklausomai nuo jūsų ūgio. Naudokite minimalias reikšmes, jei jūsų lenta trumpesnė nei 1.55m. (Šaltinis: žurnalas Snow Board Canada)

Aukštis (m)
Plotis (cm)
< 1.54
43-46
1.56 - 1.62
46-48
1.65 - 1.72
48-51
1.75 - 1.82
51-53
> 1.82
56-58

 Padėties pločio apskaičiavimo formulės (Šaltinis: Hot Snowboards).

 
Paprasta lenta
Kieta lenta
Vyrai
0.29 * ūgis
0.275 * ūgis
Moterys
0.27 * ūgis
0.265 * ūgis

Padėties poslinkis

Padėties poslinkis – tai atstumas tarp abiejų apkaustų centro ir loginio lentos centro. Loginis centras paprastai atitinka efektyvios lentos briaunos dalies centrą. Efektyvios briaunos dalies centrą galima nustatyti per pusę padalinus atstumą tarp plačiausių  lentos nosies ir uodegos taškų (t.y., ne vidurys tarp nosies ir uodegos). Apkaustų centras nustatomas randant vidurį tarp abiejų apkaustų centrų. Štai vienas paprastas būdas poslinkiui surasti: išmatuokite atstumą tarp plačiausių taškų ant nosies su priekinių apkaustų centru (a), išmatuokite galinės dalies atstumą (b) ir atimkite gautą skaičių (a-b) – gautas rezultatas ir bus poslinkis.
Dar geresnis poslinkio nustatymo būdas yra gamintojo nustatymų naudojimas. Paprastai įkeitimai yra pažymėti pagal padėties plotį ir poslinkį. Tokiu atveju jūs galite patikrinti padėties plotį, išmatavę atstumą tarp įkeitimų centrų. Jei jis teisingas, jums reikia imti abiejų angų vidurį. Nuo čia jūs matuosite poslinkį pagal nutylėjimą lentos nosies kryptimi. Dabar pažymėkite taškus ant lentos izoliacine juosta arba rašikliu. Šie taškai – loginis lentos centras.  Dabar jūs galėsite lengvai nustatyti padėties poslinkį naudojant kitus įkeitimus. Šis metodas geresnis, nei anksčiau minėtas, nes šiuolaikinėse lentose pasitaiko ir asimetriškas lankstumas, kuris reiškia skirtumus tarp efektyvios briaunos dalies centro ir loginio lentos centro.
Dabar geriausias būdas nustatyti padėties poslinkį (ir padėties plotį) - tai pažiūrėti į lentos instrukciją. Deja, ne visi gamintojai prideda instrukcijas prie lentos, tačiau jei jūs jas turite, ten turi būti didelė lentelė su galimais padėties poslinkiais (ir pločiais), kurie yra naudotini su jūsų lenta.
Visų pirma, poslinkis niekada neturi būti neigiamas (t.y. apkaustai niekad neturi centruotis į lentos priekį). Esant centruotai  padėčiai, poslinkis yra lygus nuliui. Lenta lengvai sukasi ir jūs ją galite gerai valdyti. Jei naudojatės gamintojo rekomenduotomis angomis, apkaustai šiek tiek pasislinkę atgal ir poslinkis yra apie 25 mm, toks poslinkis dar yra vadinamas galiniu. Lenta elgsis taip, tarsi turėtų trumpesnę ir kietesnę uodegą. Tai reiškia, kad jūs galite daryti agresyvesnius posūkius, aukščiau daryti olli, o lenta geriau slysta giliame sniege. Snieglentininkai, kūrei slidinėja paudere, kartais daro 5cm poslinkį, kad galėtų važinėti labiau atsipalaidavę ir nesirūpinti, kad lenta nosimi įsikas į sniegą. Tačiau per toli gale pritaisyti apkaustai apsunkina posūkio pradžią ir neturėtų būti naudojami mažiau patyrusių snieglentininkų.

 Padėčių tipai

Padėčių tipus  lemia, kuri jūsų koja yra priekinė. Jei jūs slidinėjate kaire koja į priekį, jūs esate regular, jei atvirkščiai – jūs guffy. Apie 80% snieglentininkų yra regular. Teisingas padėties išsirinkimas ženkliai palengvina mokymąsi važinėti snieglente. Savo padėties tipą galite sužinoti tik išbandę abu tipus pirmąją savo slidinėjimo dieną – jūs iš karto pajausite skirtumą! Greitas bandymas padės jums, prieš važiuojant pirmą kartą. Pabandykite pačiuožti su kojinėmis per grindis, priekinė koja paprastai atitiks jūsų padėtį ant snieglentės.

Rekomenduojami kampai iš žurnalo Snow Board Canada

Stilius

Kampai
Plotis
Poslinkis
Tipas
Halfpipe
+10/+5
 
 
priekinis (forward)
Park
+15/+5
 
 
priekinis (forward) 
Beginner
+25/+15
 
 
priekinis (forward)
Freeride
+25/+15
 
 
priekinis (forward)
Extreme
+25/+15
 
 
priekinis (forward)
Freecarving
+45/+35
 
 
karvinginis(alpine)
Racing, asymetrical
+50/+45
 
 
karvinginis(alpine)
Racing, symetrical
+65/+60
 
 
karvinginis(alpine)
Dėmesio: nors ir buvau labai atsargus su visa čia pateikta informacija, aš visiškai neatsakau už jos tikslumą ar kažko, kas pateikta šiame straipsnyje, saugumą. Aš neatsakau už traumas ar neprisiimu jokios, dėl mano patarimų atsirandančios, juridinės atsakomybės

(Paveikslėliai: Hot snowboards)      Autorius Daan Leijen



Kitos naujienos:

Slidžių apkaustų nustatymas 1
Slidinėjimo šalmo pasirinkimas 1
Snieglentės. Camber vs Rocker 1
Užsikrėtusiems meile kalnams 1

Žinutės neprisiregistravusių narių forume, skelbimuose, straipsniuose bus rodomos tik po administratoriaus patvirtinimo.

Jūsų vardas:
Komentaras:

Savaitės foto


Paieška


Sniegozona video

Pipe Ground

Obergurgl-Hochgurgl web kameros vaizdai


Fotogalerija