Here is a description of the location. It can contain HTML elements, like links.

Sniego zonos žemėlapis

Slidinėjimo kurortai jau greitai

Žemėlapis

Slidžių, snieglenčių paruošimas slidinėjimo sezonui

Patarimai 2009-10-17 komentarai 0

Kaip paversti savo snieglentę arba kalnų slides greitesniais, paklusnesniais ir kaip pagal save suderinti įrangą? Iš pradžių pakalbėsime apie tepalus, jų paskirtį, pasirinkimą ir užtepimą.

Kam reikalingi tepalai? 

Visų pirma, slydimui pagerinti. Kalnų slidės ir snieglentės pirmiausiai skiriasi slystančiojo paviršiaus kokybe, kuri charakterizuojama patvarumu, slydimo galimybėmis ir sugebėjimu sugerti tepalą. Žinoma, jei jūs netaupėte pirkdami įrangą, greičiausiai jos charakteristikos bus tuo aukštesnės, kuo didesnė kaina. Tačiau tai nereiškia, kad jei jūs atriekėte 500 dolerių už lentą, ji visada „važiuos pati“. O ir reali kokybė, už kurią verta mokėti, užsibaigia plius minus 400 dolerių diapazone, likusius tenka atiduoti už prekės ženklą.

Su įsitikinimu galima sakyti, kad, esant kitoms vienodoms sąlygoms, lenta su tinkamai temperatūrai apdorotu slystančiuoju paviršiumi ir pagaląstomis briaunomis bus greitesnė ir „aštresnė“. Štai pavyzdys: pernai metais mes su draugu pravažinėjome vienodas lentas (UNITY Dimension 168 cm Wide) iš tikro neaprėpiamose Austrijos Mayrhofen kurorto platybėse, kuriame pilna įvairiausių perėjų-traversų tarp skirtingų slidinėjimo zonų. Aš išėjau su lenta, apdorota universaliu tepalu plačiam temperatūrų diapazonui, naujos lentos briaunos  buvo kaip skustuvo ašmenys, o draugas veikė tik pagal jau minėtą principą – daugiau moki, greičiau važiuoji.

O ir terliotis su lygintuvu ant lentos po daugybės alaus rūšių degustacijos – tingu. Taigi, kitas dvi dienas aš jį lenkiau beveik visose trasose, o pilną pranašumo jausmą aš patyriau praėjęs dvi ilgiausias trasas, kurias aš įveikiau greitai ir ant lentos, o jis lėtai ir ... Patys žinote, kaip tai atrodo, - iš pradžių žmogus atlieka triukus pirmyn-atgal judesius  dubeniu, bandydamas pažadinti lentą judesiui, po to „bėga kaip pingvinas“, iškeldamas į priekį tai lentos nosį, tai uodegą. Tuomet atsega vieną koją ir važiuoja kaip ant pačiūžos. Galiausiai pavargsta. Ir tolesnį kelią įveikia su lenta po pažastimi.

Žinoma, po tokių bandymų pirmasis dalykas, kurį padarė draugas, tai paprašė pasidalinti lazdele tepalo. Turiu pasakyti, kad mes su juo esame vienodų gabaritų ir mūsų slidinėjimo stažas vienodas. Darykite išvadas!

Visų antra, tepalas ant slystančiojo paviršiaus sukuria apsauginį sluoksnį, neleidžiantį lipti purvui, o kai kurios kietos rūšys gali apsaugoti net nuo mažų įbrėžimų.

Kaip išsirinkti tepalą?

 Renkantis tepalą reikia atsižvelgti į šiuos veiksnius:
1. Temperatūros diapazonas. Ant pakuotės visada nurodomas temperatūros diapazonas, kuriame geriausiai veikia duotasis tepalas. Paprastai jis yra gana platus, dažniausiai išskiriami trys diapazonai: nuo itin žemų iki žemų (daugmaž iki -11 ar -8 laipsnių pagal Celsijų ir, atitinkamai, labai kietas sniegas), toliau vidutinės temperatūros (nuo -10 iki -4 ar netgi iki 0 laipsnių – normalus sniegas) ir aukštos temperatūros (gali svyruoti nuo –5 iki +5 laipsnių pagal Celsijų – drėgnam sniegui).
Galima rasti ir supaprastintą skirstymą į „žemų temperatūrų“, „universalų“ ir „drėgną“. Idealiu atveju reikia turėti viską, ypač jei yra parduodami nedidelių lazdelių po 50-60 gramų rinkiniai, apimantys visas temperatūras (kuriomis galima slidinėti, žinoma!). Kai kurie smulkmeniški žmonės domisi: o kieno temperatūra nurodyta ant pakuotės – oro ar sniego? Nesikankinkite. Oro ir sniego temperatūra iš esmės skiriasi tik esant teigiamai oro temperatūrai. Bet ir tuo atveju, tepalas drėgnam sniegui veikia idealiai.

2. Įvairūs specialūs tepalo savybes gerinantys priedai sudėtyje. Apie jų buvimą visų pirma pasako kaina! Pavyzdžiui, tepalai su grafito arba fluorino (atitinkamai su graphite ir fluoro žymėjimu ant pakuotės) geresni, bet ir brangesni nei įprastiniai.
3. Nepainiokite tepalo ir įvairių, taip vadinamų, „greitintuvų“ - speed enhanser. Jie nepakeičia tepalo, o veikia kartu su juo, tepami labai paprastai, ant tepalo sluoksnio. Gaminamas miltelių, kremo arba aerozolio pavidalu.

Kaip užtepti tepalą?

Tam reikalui, be tepalo, kurį jūs tepsite, jums reikės: paviršiaus valiklio, šepečio, lygintuvo, gremžtuko tepalo pertekliui pašalinti, vėl šepečio.
Visa procedūra turi būti atliekama kambario temperatūroje, vėdinamoje patalpoje.
Žinoma, ant slystančiojo paviršiaus turi nebūti įbrėžimų ir brūkšnių. Paviršius nuo purvo ir tepalo likučių valomas šepečiu, po to su specialia valomąja priemone ir švaria sausa skiaute. Profesionalai iš Kanados firmos KUUSport rekomenduoja prieš tepant tepalą suteikti paviršiui struktūrą. Daroma tai kietu šepečiu (kuo kietesnis slystantysis paviršius, tuo kietesnis šepetys) tokiu būdu: šaltam sniegui išilginiais, su jėga judesiais nuo nosies iki uodegos, drėgnam sniegui – kryžiuojamaisiais judesiais nuo briaunos iki briaunos 45 laipsnių ar aštresniu kampu. Tą patį reikėtų daryti jau užtepus tepalą, bet minkštesniu šepečiu ir su kur kas mažesne jėga, kad „atidengtumėte struktūrą“. Tai padidina tepalo veikimo efektyvumą.
Įkaitinam lygintuvą. Yra, žinoma, specialūs Waxing Iron‘ai (taip pat ir su automatiniu temperatūros reguliavimu), bet jie brangoki. Todėl tiks ir mūsiškis, naminis, pageidautina turistinis lygintuvo variantas su sulenkiama rankena, kad mažiau reiktų su savim tampytis geležies. Temperatūros reguliatorių nustatykite į vidutinę padėtį, bet pagrindinis teisingai parinktos temperatūros parametras yra toks: tepalas lengvai lydosi, bet negaruoja ir juo labiau nerūksta. Atremkite tepalo juostelę į įkaitintą lygintuvą virš lentos ir tolygiai ant slystančiojo paviršiaus lašinkite tepalo lašus, po to jau pačiu lygintuvu paskirstykite juos plonu sluoksniu ant viso paviršiaus, vienu veiksmu apdribdami ¼ arba 1/3 viso slystančiojo paviršiaus. Neįsijauskite į lentos „lyginimą“, ypač jei lygintuvas pasirodo per daug karštas, jis gali sugadinti slystančiojo paviršiaus medžiagą! Palikite 20-30 minučių, kad lenta atauštų ir sugertų tepalą. Po to paimkite gremžtuką – jis gali būti iš plastiko arba plieno, trikampis arba stačiakampis – patikimai įtvirtinkite snieglentę ir negailėdami pašalinkite visą tepalo perteklių iki pat slystančiojo paviršiaus išilginiais judesiais nuo nosies link uodegos. Tepalo perteklius jums kris po kojom kaip lengvos drožlės, todėl iš anksto pasirūpinkite tuo, kaip viską sutvarkysite. Briaunos taip pat turi tapti visiškai švarios. Viskas! Ne, ne viskas – nepamirškite „atidengti struktūros”!

Aš jau jaučiu, kaip jūsų galvoje bręsta mintis: „Na ir hemorojus“. Bet, patikėkite, laukiantis malonumas to vertas.

Apie tepalo išeigą. Gali būti, kad pirmą kartą-kitą jūs pereikvosite tepalo – tai pastebėsite pagal tų pačių nuimtų drožlių kiekį, bet, įgijus įgūdžių, vidutinei lentai jums užteks 10-15 gramų. Kasdien intensyviai slidinėjant procedūrą galima kartoti kas 2-3 dienas. Taigi, nesibijokite tepalų kainų, jie labai taupiai naudojasi.

 



Kitos naujienos:

Slidžių apkaustų nustatymas 1
Slidinėjimo šalmo pasirinkimas 1
Snieglentės. Camber vs Rocker 1
Užsikrėtusiems meile kalnams 1

Žinutės neprisiregistravusių narių forume, skelbimuose, straipsniuose bus rodomos tik po administratoriaus patvirtinimo.

Jūsų vardas:
Komentaras:

Savaitės foto


Paieška


Sniegozona video

Pipe Ground

Obergurgl-Hochgurgl web kameros vaizdai


Fotogalerija