Nežiūrint to, ar slidės naujos, ar ne, po įsigijimo jas yra būtina išgaląsti. Tiksliau, būtina išgaląsti slidžių briaunas. Kodėl reikia galąsti briaunas?
Kad slidėms būtų lengviau kabintis į šlaitą – tai svarbiausia, kam ir yra skirtos briaunos. Peilis pjauna, tik jei yra aštrus. Briaunos įsiskverbia į kietą sniegą irgi tik tada, jei jos yra aštrios. Apvalios briaunos tai tas pats kaip bukas peilis. Bukos briaunos paprasčiausiai nuslys, be to, padarys tai pačiu netinkamiausiu momentu. Taigi, aštrios briaunos – tai ne slidininko „kietumo“, o saugumo klausimas. Kažkas panašaus į snieglentininko apsaugas, „freerider‘io“ šalmą, lavinų daviklį pas, slidinėjančius trasose, kuriose yra sniego griūčių pavojus.
Netgi tuo atveju, jei gamintojas – o tokių yra – užaštrina briaunas prieš išsiųsdamas, pakeliui yra ir išpakavimas, ir krovikų, pardavėjų, pirkėjų rankos, kritimai... Ant briaunų gali atsirasti grioveliai, rūdys, na ir tiesiog atšipusios atkarpos. Taigi bet kokiu atveju galąsti jas reikia. O ir dėl gamintojų neapsigaukite – ne visi jie galanda slides prieš išsiųsdami į parduotuves.
Aštri briauna liečiant atrodo minkšta ir šilkinė. Būtent tokia, nes pirštas slysta per briauną lengvai, neužčiuopdamas griovelių. Be to, galima patikrinti briaunos aštrumą per visą ilgumą „nagu“ – jei lengvai paskusite briauna nagą, ant briaunos liks nedidelė drožlės spiralė. Kai tik briaunos atšimpa – slysta per nagą nepalikdama pėdsako net spaudžiant.
Labai praverstų užbaigti ašmenų apdirbimą jų poliravimu. Po darbo dilde ant briaunų lieka labai mažos atšaižos. Jei jas paliksite, jos lūžinės nuo briaunų greitindamos jų šipimą. Poliravimui naudokite specialius akmenis: deimantinį poliravimo akmenį, o po to keramikinį poliravimo luitelį arba abrazyvinį poliravimo luitelį. Čiuopiant briaunos atrodo tarsi riebios, be jokių griovelių, pirštas čiuožia per briauną nesutikdamas nė menkiausios kliūties.
Štai dabar jau briaunos aštrios. Galima pagalvoti ir apie slystančiojo paviršiaus apsaugą. Slystančiojo paviršiaus plastikas ore oksiduojasi, ir daugelis slidžių gamintojų saugo jį su specialiu minkštu parafinu netgi transportavimo metu. Kol slides pakuoja, pervežinėja, perkrauna, gręžia, tvirtina apkaustus, galanda... tas parafinas, kaip kempinė, sugeria į save nešvarumus, dulkes ir metalo drožles. Taigi, būtina nuvalyti slystantįjį paviršių nuo parafino kartu su purvu, tai yra, nuplauti. Žinoma, galima ir neplauti. Kas bus? Visų pirma, visas šis purvas, kaip švitrinis popierius braižys slystantįjį paviršių slidinėjant. Visų antra, šis parafinas veikia kur kas prasčiau nei specialus, slydimo gerinimui skirtas parafinas. Taigi, jei norisi, kad slidės kuo geriau ir kuo ilgiau tarnautų – nuplauti transportavimo parafiną yra būtina. Šiam tikslui yra naudojami specialūs plovikliai, kuriuos gamintojai vadina „base cleaner“. O jų neturint – koks nors tirpiklis, nors tai ne pati geriausia išeitis – kas ten žino, kaip į tą tirpiklį reaguos klijai, kuriais suklijuota slidė arba dekoratyvinė apdaila. Na ir po to, kai nuvalomas slystantysis paviršius, jį reikia sutepti. Nors kartą per sezoną slides reikia tepti „karštuoju būdu“ – su lygintuvu. Nuvalytas ir įkaitintas slystantysis paviršius sugeria tepalą, kuris ne tik stipriai pagreitina slydimą, bet ir apsaugo paviršiaus medžiagą, kad ji nesioksiduotų ir netaptų trapi. Jei nesaugosime slystančiojo paviršiaus, maži akmenukai ir smėlis, pasitaikantis trasose, kur kas greičiau jį sugadins ir prireiks kreiptis į dirbtuves. Kaip „išparafinuoti“ slides pačiam, ir dar kuo pigiau? Tai lengva...
Tam būtini yra du dalykai: lygintuvas ir parafininis tepalas. Pats pigiausias tepalo variantas – paprasta žvakė. Galima dar užeiti į vaistinę ir nusipirkti medicininio parafino – visai netgi neblogas gausis rezultatas, bent jau prie aukštesnės nei minus 15 laipsnių temperatūros. Dar kitoks variantas – apsilankyti sporto prekių parduotuvėje ir įsigyti specializuotą slydimo parafiną , jo kainų diapazonas labai platus – priklausomai nuo to kiek brangūs užpilo priedai: molibdeniniai, fluoridiniai… Pats paprasčiausias būdas – paprašyti pardavėjo universalaus tepalo su plačiu temperatūros diapazonu – pavyzdžiui, nuo minus 3 iki minus 20 arba nuo plius 10 iki minus 10. Jei jūs nedalyvaujate varžybose – galima rinktis patį pigiausią, be brangių, gerinančių slydimą priedų.
Manau, kad kiekvienoje šeimoje atsiras senas lygintuvas be teflono pado. Tai yra naujas, su teflonu, irgi gali būti, bet moterys gali likti nepatenkintos. Vėliau. Kai lygintuvas bus naudojamas pagal pirminę paskirtį. Lygintuvas turi būti su temperatūros reguliatoriumi, kurį reikia nustatyti ant kaprono žymeklio, tai yra, minimalios palaikomos temperatūros srityje. Po to, kad apsaugotumėte staltieses ar klijuotes, virtuvės stalą apklojate senais laikraščiais, ant jų dedate slidę slystančiuoju paviršiumi į viršų ir, tirpdydami tepalą ant lygintuvo, lašinate ištirpintą tepalą ant plokštumos – gaunasi parafino lašelių grandinėlė, maždaug penkių centimetrų tarpais.
Teisingos lygintuvo temperatūros požymis – parafinas tirpsta lėtai, bet nerūksta ir, juo labiau, nespraga. Po to slystantysis paviršius lyginamas tokiu greičiu, kad parafinas pilnai padengtų jį visą, bet tuo pat metu svarbu išvengti perkaitinimo.
Parafino perteklių reikia nugremžti. Gremžtukas – plastmasinė plokštelė su pakankamai aštriu lygiu kraštu: kietos plastmasės liniuotė, dėžutė nuo kasetės ar CD. Nors galima naudotis ir specialiu plastikiniu gremžikliu, kuris taip pat parduodamas tose pačiose parduotuvėse, kaip ir tepalas. Nugremžiamas visas parafinas, nepaliekant likučių. Na ir, po visų išbandymų, pratrinkite likusį ant slystančiojo paviršiaus tepalo likutį kamščiu – galima artimiausioje sporto prekių parduotuvėje nusipirkti patį paprasčiausią, galima vyno parduotuvėje – kažką su natūraliu kamščiu.Rezultatas – slystantysis paviršius bus blizgantis tarsi veidrodis.
Ar reikia parafinuoti slides naudojimo metu viso sezono metu ir kaip dažnai? Pavyzdžiui, Europos kurortų nuomos punktuose slides tepa po to, kai klientas jas grąžina, paprastai, po savaitės slidinėjimo. Iš dalies dėl to slidės ir atlaiko ten po keletą sezonų, praleisdamos ant sniego po tris-keturis mėnesius kasmet. O savo slides tepkite, kai tik ant slystančiojo paviršiaus pasirodys tam tikros žilos apnašos – patikimas ženklas, kad toje vietoje slystantysis paviršius jau nebeapsaugotas parafino tepalo sluoksniu. Beje, tepti slides galima ir tiesiai ant šlaito, be visokių lygintuvų: yra panašių į pastą tepalų variantų, skystų tepalų balionėliuose su minkštu šlifuokliu po dangteliu, o ir patogias universalių tepalų pakuotes su šlifuokliu bendroje pakuotėje galima įsigyti parduotuvėse.
Jei visokias procedūras savarankiškai daryti tingisi, o slidėmis pasirūpinti norisi, galima nuvežti jas į vieną iš specializuotų dirbtuvių. Paprašykite, kad meistras pagaląstų, jei ant slystančiojo paviršiaus atsirado gilių įbrėžimų – užlietų ir nušlifuotų, o po to suteptų jūsų slides.
Žinoma, nereikia bėgti į dirbtuves po kiekvieno slidinėjimo, net jei ant slystančiojo paviršiaus pasirodė keletas įbrėžimų. Esmė tame, kad jei kiekvieną kartą prašytumėt meistro visiškai pašalinti visus defektus šlifuojant, tai galima ir per vieną kartą pilnai nudrožti visą slystantįjį paviršių. Aš paprastai šlifuoju slides staklėmis dirbtuvėse vieną kartą per metus, sezono pabaigoje, jei atsiranda gilūs įbrėžimai, kurių negalima užtaisyti namų sąlygomis. O sezono metu aš tiesiog šiek tiek pataisau briaunas rankiniu instrumentu, tiesiog nuimu deimantiniu akmenėliu atšaižas, o po to – dilde – ir pridengtą apvadą, nenutrindamas žymesnio briaunos sluoksnio.
Email: info@sniegozona.lt